جزئیات عملیات احتمالی و چند مرحله‌ای ارتش سوریه در استان ادلب

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ارتش سوریه همچنان در حال ارسال تجهیزات و اعزام نیرو به مناطق شمالی این کشور است تا عملیات آزادسازی استان ادلب موسوم به «فجر ادلب» را آغاز کند.

استان ادلب اوایل سال ۲۰۱۵ در نتیجه اتحاد چندین گروه مسلح بزرگ در قالب ائتلاف «جیش الفتح» اشغال شد. این ائتلاف مورد حمایت برخی کشورهای منطقه مثل عربستان، قطر و ترکیه قرار داشت.

پس از آزادسازی نقاط متعددی در سوریه از جمله دیرالزور (شرق)، ریف دمشق (مرکز) و سه استان جنوبی سوریه، و به دلیل آنکه برخی عناصر مسلح روند آشتی ملی را نپذیرفتند، به استان ادلب کوچانده شدند و اکنون برخی، ادلب را «انبار عناصر مسلح» می‌نامند.

یک منبع مسئول در ائتلاف منطقه‌ای حامی دولت سوریه تأکید کرد که ارتش سوریه برای یک حمله چند مرحله‌ای به مواضع تروریست‌ها در استان ادلب و مناطق اطراف آن آماده می‌شود.

این منبع به خبرگزاری رویترز گفت که حمله در آغاز در بخش‌های جنوبی و غربی مناطقی خواهد بود که تروریست‌ها آن را در اشغال خود دارند و شامل شهر ادلب نخواهد شد.


موقعیت ادلب سوریه (اندازه بزرگ‌تر)

 

وی تصریح کرد که اقدامات پایانی مربوط به مرحله نخست «طی ساعات آتی تکمیل خواهد شد»، ولی اعلام نکرد که چه زمانی حمله به مواضع تروریستها آغاز می‌شود.

این مسئول در عین حال اعلام کرد که درباره این عملیات، مذاکراتی بین جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و روسیه به عنوان سه کشور ضامن اجرای توافق «کاهش تنش» در جریان است.

کاهش تنش، توافقی میان ایران، روسیه و ترکیه در چارچوب مذاکرات «آستانه» برای حل بحران سوریه است که بر اساس آن چهار منطقه برای کاهش درگیری مشمول آن شدند. 

مناطقی در استان‌های درعا و قنیطره در جنوب، دمشق وریف دمشق ، حمص و ریف حمص و ادلب و ریف ادلب مشمول این توافق است. تاکنون این توافق در سه منطقه جنوب، دمشق و حمص اجرایی شده است و تلاش می‌شود در ادلب نیز اجرایی شود. 

در توافق «کاهش تنش» گروههای تروریستی داعش و جبهة النصره که نام خود را به جبهة فتح الشام (جفش) تغییر داد و همچنین مناطقی که تحت اشغال این گروههاست مستنی شده است. بخش‌های زیادی از استان ادلب و همچنین بخشی از جنوب غرب استان حلب و شمال حماة تحت اشغال جبهة النصره است.

این مسئول درباره جزئیات بیشتر عملیات ارتش سوریه گفت که مرحله نخست حمله شامل شهرک جسرالشغور، سهل الغاب در بخش غربی اراضی تحت اشغال تروریستها و شهرکهای «اللطمانة، خان شیخون و معرة النعمان» در جنوب آن خواهد بود.

رویترز اعلام کرد که در صورت آزادسازی این مناطق، ارتش سوریه خواهد کنترل دو جاده را به دست گیرد که سریعتر از حلب به حماه و لاذقیه می‌رسد و این راهها پیش از جنگ، از مهمترین مسیرهای سوریه بودند.

این مسئول در پایان اظهارات خود خاطر نشان کرد که ارتش و نیروهای هپیمانش بدین ترتیب بخش غربی شهر حلب را تقویت خواهند کرد تا مانع از هر گونه حمله از سوی تروریستها به این منطقه شوند.

روسیه چهارشنبه تأکید کرد که باید افراد مسلح حاضر در این منطقه از بین بروند و «سرگئی لاوروف» وزرای خارجه روسیه، تروریستها را دمل چرکین نامید.

به گزارش رویترز، ترکیه هم که در جوار ادلب واقع شده و «حضور نظامی اندکی در این منطقه دارد»، درباره آغاز چنین حمله‌ای هشدار داده است.

در همین ارتباط، «هدر ناوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به اینکه نشانه‌هایی وجود دارد که ارتش سوریه برای حمله به ادلب وجود دارد، اعلام کرد که نماینده جدید واشنگتن در سوریه، در دیدار با سفیر روسیه در آمریکا، نسبت به این حمله احتمالی ابراز نگرانی کرده است.

ارتش سوریه قصد دارد استان ادلب را که در اشغال گروههای تروریستی قرار دارد آزاد کند و به حضور تروریستها در این منطقه پایان دهد.

ارتش سوریه همزمان با عملیات میدانی، گذرگاه ابوالظهور را هفته پیش برای خروج غیر نظامیان از استان ادلب باز کرد و طی یک هفته بیش از ۹ هزار غیر نظامی به مناطق تحت کنترل دولت سوریه وارد شدند.

البته بیشتر افرادی که از این گذرگاه عبور کردند، زنان و کودکان بودند؛ به گونه‌ای که تروریستها اجازه نمی‌دهند مردان و جوانان از مناطق تحت اشغال خود خارج شوند تا بتوانند در عملیات علیه ارتش سوریه از آنان استفاده کنند.

انتهای پیام/ص

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *